kosmetyki do włosów

Keratyna – nie tylko do włosów

Keratyna to popularny składnik wielu szamponów, odżywek i masek do włosów. Ma ona poprawić kondycję włosów i skóry głowy, pomagając w odbudowaniu ich struktury. Jak dokładnie działa keratyna?

Czym jest keratyna?

Keratyna to białko, które naturalnie występuje w ludzkim organizmie, wchodząc w skład skóry, włosów i paznokci. Niedobór keratyny sprawia, że włosy stają się bardziej suche i podatne na zniszczenia, a paznokcie łamliwe i kruche. Dodatkowo przyczynia się on do tego, że zarówno włosy jak i paznokcie rosną dużo wolniej. Preparaty do włosów z keratyną mają więc przede wszystkim je odżywić i przywracać im zdrowy wygląd. Białko to może być również suplementowane w formie tabletek, dużo częściej występuje jednak w kosmetykach.

 

Keratyna do włosów i nie tylko

Podczas gdy keratyna jest znana głównie ze swojego pozytywnego wpływu na kondycję włosów, przede wszystkim za sprawą popularnego zabiegu keratynowego prostowania włosów, nie jest to jedyna z jej zalet. Białko to występuje również w skórze i paznokciach, jednak tutaj o wiele trudniej o niedobór. Wynika to z tego, że najczęściej to włosy poddawane są zabiegom koloryzacji czy układania pod wpływem temperatury, które je osłabiają. Niekiedy jednak niedobór keratyny obejmuje cały organizm, a więc też skórę i paznokcie. Wówczas warto przyjmować ją w formie tabletek, które wzmocnią organizm od wewnątrz, pozytywnie wpływając na stan paznokci i włosów.