Kosmetyki

Sposoby na leczenie blizn

Blizna jest efektem naturalnego procesu gojenia ran. Jednak przy większych urazach mogą pojawiać się blizny, które są bardzo widoczne oraz szpecące. Pozbycie się takich blizn wymaga odpowiedniego leczenia.

Co wpływa na powstawanie blizn?


Wpływ na pojawienie się blizny ma przede wszystkim rodzaj urazu. Przy niewielkich urazach proces gojenia skóry najczęściej nie pozostawia blizn. Inaczej bywa przy większych urazach powodujących rany szarpane. Widoczne blizny pojawiają się również po oparzeniach. Jeśli chce się ograniczyć ryzyko pojawiania się blizny, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację rany. Przy drobnych urazach można wesprzeć proces gojenia, co sprawi, że blizna w ogóle się nie pojawi. Przy większych urazach można ograniczyć wielkość blizny, jak też poprawić jej wygląd. Po zagojeniu się rany zawsze można zastosować maści na blizny.

Pielęgnowanie blizn


Gdy pojawiła się już blizna, wówczas trzeba odpowiednio o nią zadbać. Dobrze jest:

  • jak najdłużej unikać dostępu promieniowania słonecznego do miejsca, gdzie pojawiła się blizna,
  • ubierać przewiewną odzież,
  • stosować masowanie blizny,
  • stosować maść na blizny, kremy, żele.
    Nawet przy większych bliznach, choćby po zabiegach operacyjnych można w ten sposób ograniczyć nieestetyczny jej wygląd. Jeśli pomimo stosowania wskazanych metod blizna jest szpecąca można zastosować specjalne preparaty, które mają ją uelastycznić, rozjaśnić. Skuteczne preparaty począwszy od maści, a kończąc na preparatach silikonowych są w stanie zapewnić wygładzenie oraz zmiękczenie blizny. W wielu przypadkach można ograniczyć rozmiar blizny.