Kosmetyki

Mycie włosów szarym mydłem

Szare mydło znane jest od tysięcy lat. Jeszcze niedawno było powszechnie stosowane w kosmetyce. Obecnie gdy wracamy do tradycyjnych sposobów pielęgnacji, szare mydło triumfuje. 

 Z chemicznego punktu to mieszanina soli potasowych, kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i innych. Do najsłynniejszych  należą mydła marsylskie. W Polsce od 1918r. produkuje się szare mydło „Biały Jeleń”.

Szare mydło do włosów to doskonała alternatywa dla produktów z drogerii. Szare mydło to wyrób naturalny i ekologiczny. Do produkcji wykorzystywane są naturalne oleje. Nie zawiera żadnych zbędnych dodatków np. barwników, konserwantów, siarczanów, parabenów czy silikonów. Jest miękkie, maziste i bezzapachowe. Nie uczula. To skuteczne mydło hipoalergiczne. Przed laty używane było do prania pieluch i ubranek noworodków.

Mycie włosów szarym mydłem to ostatnio popularny sposób na zdrowe włosy i skórę głowy. Bez łupieżu i przetłuszczania. Trend zyskuje coraz większy rozgłos. Ma zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Zdania są podzielone. Jedni są zachwyceni miękkimi włosami bez łupieżu inni niezadowoleni z wysuszonych i napuszonych. Działanie szarego mydła jest bardzo różne i zależy od rodzaju włosów, ich kondycji czy wody używanej do mycia. 

Mycie włosów szarym mydłem – Co trzeba wiedzieć ?

  • mydło mocno oczyszcza – mydło trzeba więc rozcieńczyć i kłaść je na mokre włosy;
  • mydło zostawia osad – w miękkiej wodzie nie ma problemu, ale w twardej powstaje trudny do spłukania osad, włosy są wtedy suche i matowe;  
  • mydło wypłukuje kolor, bo jest alkaliczne, uwalnia barwnik i włosy bledną;
  • mydło jest zasadowe –  po umyciu włosów mydłem trzeba przywrócić im prawidłowe pH (jeśli tego nie zrobimy włosy będą suche i szorstkie), czyli zastosować płukanki z octu jabłkowego lub wodę z cytryną; włosy będą gładkie i z połyskiem; 
  • mydło jest trudne w użyciu – musimy się liczyć z tym, że proces mycia włosów szarym mydłem jest dość skomplikowany;