Zabiegi kosmetyczne

Żel żywokostowy

Żywokost lekarski jest pospolitym zielem występującym na terenie całego naszego kraju. Jego najcenniejszym fragmentem jest korzeń. To właśnie wyciąg z niego, zawarty w żelu żywokostowym, nadaje właściwości leczniczych. Jest to szybko wchłaniający się żel, o przyjemnym ziołowym zapachu, nieraz wzbogaconym innymi olejkami aromatycznymi. Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera dużą alantoiny. Ta organiczna substancja chemiczna ma bardzo pozytywny wpływ na skórę.

Przyśpiesza proces gojenia się trudno gojących się ran, regenerację skóry (zmniejsza nawet powierzchnie dawno powstałych blizn), łagodzi stany zapalne oraz poparzenia i odmrożenia. W niektórych przypadkach wykazano pozytywny wpływ żelu żywokostowego na ograniczenie powstałych zmarszczek skórnych.

Dzięki silnemu działaniu nawilżającemu, ten może posłużyć do nawilżenia wysuszonej skóry. Trzeba pamiętać o tym, żeby nigdy, pod żadnym pozorem nie przyjmować doustnie żadnych preparatów zawierających żywokost. Zawiera on toksyczne alkaloidy, które w kontakcie z wątrobą mogą powodować jej marskość.

Stosowanie żelu na skórę jest całkowicie bezpieczne. Smarowanie się regularnie, z kilka razy dziennie, może nam przynieść ukojenia w bólach mięśniowo-stawowych spowodowanych długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Żel żywokostowy najlepiej zakupić w sprawdzonym sklepie zielarskim lub w renomowanej aptece. Najczęściej można go dostać w tubkach lub pudełkach. Warto za to niewielką cenę kilku – kilkanastu złotych zakupić żel żywokostowy i pozbyć się bólu raz na zawsze.