Ochrona skóry

Czym jest ciemieniucha?

na ciemieniuchę

Pojawienie się na świecie potomka jest uznawane za jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Niestety bycie rodzicem nie oznacza nieustającego pasma beztroski. Świeżo upieczeni rodzice szybko przekonują się o wyzwaniach, jakie stawia przed nimi opieka nad noworodkiem. Wczesne dzieciństwo wiąże się, z pokonywaniem szeregu dolegliwości u malucha. Ciemieniucha u niemowlaka należy do jednej z nich. Na szczęście nie jest ona wyjątkowo groźna i nie zagraża życiu dziecka.

Czy u wszystkich dzieci pojawia się ciemieniucha?

na ciemieniuchę

Dermatolodzy określają ciemieniuchę jako przypadłość zbliżoną do łojotokowego zapalenia skóry, które u osób dorosłych objawia się w postaci łupieżu. Ciemieniucha u noworodka, charakteryzuje się występowaniem na głowie grubego naskórka, który ma silną tendencję do złuszczania. Przeważnie ciemieniucha dotyka noworodki do trzeciego miesiąca życia, ale notuje się również przypadki starszych dzieci chorujących na ciemieniuchę. Lekarze zdecydowanie podkreślają, że ciemieniucha u dziecka nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. Najczęściej występuje punktowo za uszami i na głowie.

Jak leczyć ciemieniuchę?

Na szczęście istnieją liczne sposoby na ciemieniuchę, które w stosunkowo niedługim czasie całkowicie niwelują objawy. Nie zawsze preparat na ciemieniuchę jest konieczny, ponieważ delikatne zmiany skórne znikają samoistnie. Na intensywnie złuszczającą się skórę stosuje się specjalne preparaty nie ciemieniuchę. Dobrze skonsultować się z lekarzem, który poleci odpowiedni szampon na ciemieniuchę. W aptece można spytać o olejek na ciemieniuchę. Warto również znaleźć domowy sposób na ciemieniuchę. Do najpopularniejszych zalicza się smarowanie skóry oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub masłem shea.