Porady

Płyn do płukania jamy ustnej – zastosowanie i rodzaje

płyn do płukania jamy ustnej

Podstawą pielęgnacji jamy ustnej jest przede wszystkim regularne szczotkowanie. Aby jednak wzmocnić efekt pielęgnacji, warto również stosować nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej. Zapewni to ochronę przed rozwojem bakterii w jamie ustnej, a także zapaleniami dziąseł. Dzięki temu można zapobiec wielu problemom zdrowotnym, nierzadko związanym z chorobami jamy ustnej. 

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Na rynku istnieje duży wybór płynów do płukania jamy ustnej. Te o standardowym działaniu są powszechnie dostępne w marketach, drogeriach, sklepach. Z reguły ich główną funkcją jest hamowanie rozwoju bakterii, stąd często określane są jako płyn antybakteryjny do ust. Natomiast w aptece np. na aptekagalen.pl znajdują się bardziej specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej. Można wyróżnić produkty takie, jak:

  • przeciwko paradontozie,
  • do wrażliwych zębów, 
  • przeciwko odkładaniu się i powstawaniu kamienia nazębnego,
  • niwelujące nieprzyjemny oddech,
  • wspomagające wybielanie zębów,
  • do stosowania po zabiegach stomatologicznych.

Warto zaznaczyć, że o polecenie dobrego płynu, dostosowanego indywidualnie, należy zapytać stomatologa. 

płyn do płukania jamy usy

Zastosowanie płynów do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej mają za zadanie dotrzeć w miejsca, do których nie dochodzi szczoteczka do zębów. Zatem bardzo dobrze oczyszczają z resztek pokarmów, których nie były w stanie usunąć szczoteczka czy nitka. Płyn do płukania gardła antybakteryjny pomaga w przywróceniu odpowiedniego odczyny pH w ustach. Jest wrogiem dla rozwoju próchnicy.

Płyn do płukania jamy ustnej w połączeniu ze szczoteczką i nitką może dać pełną ochronę jamy ustnej przed namnażaniem bakterii. Trzeba jednak pamiętać, że o jego skuteczności decyduje regularność stosowania i higiena jamy ustnej.