kosmetyki do włosów

Odżywki do włosów – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Nie da się ukryć, że włosy w ogromnym stopniu wpływają na to, jak wyglądamy. Ta sama osoba z włosami prostymi lub kręconymi, a przede wszystkim mocno skróconymi będzie miała zupełnie inny wygląd. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób przykłada ogromną wagę do tego, w jakiej kondycji są ich włosy. Bardzo pomocne są w tym wypadku odpowiednie odżywki do włosów. Co się powinno o nich wiedzieć, aby korzystanie z nich było możliwie jak najbardziej efektywne?

W sprayu czy spłukiwana?

Podstawową sprawą jest rzecz jasna to, jakiego rodzaju odżywki będzie się stosowało. Na rynku znaleźć można wielu producentów, ogromną ilość wersji i odmian tego produktu, lecz zdecydowanie najważniejszym podziałem jest w tym wypadku ten na odżywki w sprayu oraz spłukiwane. Czym się one charakteryzują?

Zdecydowanie najczęściej wybierane są te odżywki, które po nałożeniu należy spłukać. Jest to dość kłopotliwa procedura, ponieważ najpierw włosy trzeba dokładnie umyć i wysuszyć, a następnie położyć odżywkę. Powinna ona pozostać na włosach kilkanaście minut, po czym trzeba ją dokładnie wypłukać. Wymaga to wiele wolnego czasu i jest dość kłopotliwe. Drugim rozwiązaniem jest odżywka w sprayu, którą można nałożyć w dowolnej chwili i miejscu. Jak jednak można się łatwo domyślić, odżywka w sprayu cechuje się zdecydowanie gorszą skutecznością działania. Dostarcza ona do włosów mniej składników odżywczych, a przez to uzyskiwane dzięki niej efekty są na gorszym poziomie niż w przypadku odżywki zmywalnej. Dodatkowo nie powinno się jej stosować na włosy delikatne i łamliwe, ponieważ spray jest dość ciężki. Na koniec trzeba także pamiętać o tym, że odżywka w sprayu może powodować przetłuszczanie się włosów. Sprawia to, że mimo nieco bardziej kłopotliwego nakładania, odżywki spłukiwane są zwyczajnie lepsze.

Jak często powinno się nakładać odżywkę na włosy?

Kolejną bardzo ważną sprawą związaną z używaniem odżywek jest dowiedzenie się tego, jak często powinno się je stosować. Jak się bowiem okazuje, zdania ekspertów są w tym wypadku podzielone.
Bardzo często spotkać się można z opinią, gdy zalecane jest rozważne wykorzystywanie takich odżywek i nakładanie ich na włosy zaledwie kilka razy w miesiącu. Jest to jednak duży błąd, ponieważ po pierwsze odżywki nie mają szkodliwego działania na włosy, a po drugie tak rzadkie ich stosowanie nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów. Najlepiej odżywki nakładać zawsze po umyciu włosów, czyli co dwa dni, a jeśli myje się włosy codziennie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również każdego dnia stosować taką odżywkę.

Najważniejsze składniki dobrej odżywki do włosów

Na sam koniec warto się jeszcze dowiedzieć, jakich substancji należy szukać w składzie dobrych odżywek. Czy są jakieś szczególnie polecane produkty, które powinny znaleźć się w każdym tego typu kosmetyku?
Warto szukać takich odżywek, które będą posiadały w składzie np. miód, ponieważ ma on silne działanie nawilżające. Co więcej, wygładza on włosy, a także ma świetne działanie regeneracyjne. Oprócz tego warto szukać w składzie ekstraktu z hibiskusa, oleju kokosowego, a także oleju lnianego.