Ochrona skóry

Trądzik różowaty – jak z nim wygrać?

trądzik różowaty

Trądzik różowaty to niezwykle uciążliwy problem. Ta zapalna choroba skóry to nie tylko defekt estetyczny, ale również znaczny dyskomfort. Zmiany pojawiające się na twarzy to nie tylko wykwity rumieniowe, ale również grudki, krostki, a nawet obrzęki. Jakie są przyczyny tego schorzenia i jak skutecznie z nim walczyć?

Trądzik różowaty – przyczyny i objawy

Trądzik różowaty pojawia się z reguły między 20, a 30 rokiem życia, a jego objawy zaostrzają się w kolejnej dekadzie życia. Z problemem tym częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. Przyczyna trądziku różowatego nie jest jednoznaczna. Można jednak wyróżnić czynniki prowokujące, które mogą zaostrzać objawy. Są to m.in:

  • zaburzenia hormonalne (menopauza, choroby tarczycy, przyjmowanie antykoncepcji);
  • zaburzenia o charakterze psychosomatycznym;
  • źle skomponowana dieta;
  • leki rozszerzające naczynia krwionośne;
  • kosmetyki z acetonem i alkoholem.

Co ciekawe, przyczyną trądziku różowatego może być nawet odstawienie kofeiny i brak stosowania kremów z filtrem. A jak wygląda trądzik różowaty? Najczęściej pojawiające się postaci tego zaburzenia to typ rumieniowo-teleangiektatyczny, grudkowo-krostkowy oraz grudkowy. Na powierzchni pojawiają się czerwone, utrwalone rumienie, krostki lub grudki. 

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem różowatym?

Wiedza jak wygląda trądzik różowaty jest niezbędna do rozpoznania tego schorzenia. Aby skutecznie z nim walczyć należy udać się do dobrego dermatologa. Niezbędne jest wdrożenie zaleconego przez niego leczenia. Z reguły wymaga się także zastosowania odpowiednio dostosowanych specjalistycznych kosmetyków. Pomocne może okazać się również udanie się do dietetyka, który wskaże jakie produkty warto wyeliminować z codziennej diety.