Kosmetyki

Jak wybierać najlepsze kosmetyki naturalne dla dzieci?

Jak wybierać najlepsze kosmetyki naturalne dla dzieci

Dzieci niezależnie od swojego wieku mają delikatną, podatną na podrażnienia skórę. Warto dbać o kondycję skóry malucha za pomocą różnych środków, jednym z najważniejszych są kosmetyki. Obecnie na rynku nie brakuje dobrych jakościowo, opartych na naturalnych składnikach produktów kosmetycznych. Chcąc wybrać najbardziej przydatne kosmetyki naturalne dla dzieci, koniecznie trzeba przeczytać ich skład, nie tylko opis. Nierzadko producent kosmetyku obiecuje, że skóra dziecka pozostanie czysta, niepodrażniona, stosuje jednak takie komponenty, które negatywnie wpływają na zdrowie dziecka.

Co powinno się znaleźć w kosmetykach dla dzieci z naturalnym składem?

Pielęgnacja skóry dziecka nie musi być trudna, wystarczy zaufać tym wyrobom kosmetycznym, które mają prosty, oparty na kilku sprawdzonych składnikach skład. Nie powinno być tam sztucznych konserwantów, barwników, silnych środków myjących. Warto zrezygnować z wszelkich parabenów, zapachów o intensywnym natężeniu. Krótki, oparty na naturalnych substancjach, skład będzie najbardziej odpowiedni. Kosmetyki naturalne dla dzieci mogą zawierać:

  • oleje roślinne (warto postawić przede wszystkim na te ekologiczne), na przykład: kokosowy, arganowy, z oliwek, awokado,
  • zioła, na przykład ekstrakt z rumianku, nagietka, lawendy,
  • lanolinę,
  • roślinne składniki, jak na przykład aloes, 
  • prebiotyki, na przykład inulina,
  • panthenol,
  • glicerynę.
kosmetyki naturalne dla dzieci

Im więcej aktywnych składników zawiera kosmetyk, tym korzystniej dla skóry, warto jednak podkreślić, że tylko ten produkt okaże się skuteczny, bezpieczny dla dziecka, który nie ma niebezpiecznych dodatków w postaci SLSów czy SLESów.

Jakie kosmetyki naturalne są potrzebne dziecku?

Dorosły nierzadko trzyma w swojej łazience wiele produktów. W przypadku dziecka warto ograniczyć tę liczbę do kilku sztuk. W pierwszych miesiącach życia niemowlę nie potrzebuje aż tylu produktów, wystarczy dobry żel do kąpieli o delikatnym składzie, myjącym zarówno ciało, jak i włosy, puder czy nawilżający krem do ciała. Starszemu dziecku warto dokupić dobrej jakości szampon i odżywkę, krem z filtrem UV, pastę do zębów. Kosmetyki naturalne dla dzieci powinny usuwać z ciała wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia, w tym także drobnoustroje, wirusy, bakterie, grzyby. Taka pielęgnacja ciała musi się opierać o kosmetyki hipoalergiczne, bezzapachowe, w ten sposób będą mogły być używane codzienne, bez obaw o to, że zaszkodzą dziecku. Coraz częściej takie kosmetyki są w pełni wegańskie, oparty tylko na składnikach roślinnych, a nie produktach odzwierzęcych. Nierzadko można liczyć na uniwersalność tych artykułów, jeśli kupuje się produkt dla niemowlęcia może być on stosowany także przez starsze dziecko, można więc na takich wydatkach nieco zaoszczędzić. Często jeden produkt, dzięki swojej delikatności i skuteczności, może być używany przez całą rodzinę, także przez dorosłych. Wystarczy postawić na składniki, na które nikt z rodziny nie jest uczulony, żeby móc liczyć na tak dużą przydatność kosmetyków naturalnych w domu.